Pár slov o achátu

Achát

Název achát pochází z antické doby podle tehdejšího naleziště v okolí řeky Achates (dnešní Dirillo) na Sicílli. Achát se vyskytuje převážně v hlítovitém tvaru a vrstevnaté stavby tak, jak se v dutinách křemičitá hmota usazovala a chladla. Dle tohoto rozeznáváme značný počet achátových polodrahokamů: páskovaný, mechový, hvězdnatý, zříceninový, krajinný, hadí, okatý, obláčkový...

Některé acháty jsou pórovité, hlavně pocházející z Brazílie, a toho se využívá při umělém přibarvování. Toho využívali už staří Řekové a Římané, jak nám sděluje historik Plinius starší. Umělým barvením můžeme dosáhnout téměř všech barevných odstínů. Nejstarší je barvení na černo, tím vzniká černě a bíle zbarvený onyx. Prakticky se to provádělo tak, že se vhodný achát máčel několik týdnů v medu. Med pomalu vnikal do vrstviček, až je úplně prostoupil, pak se ponořil do kyseliny sírové a cukr z medu se změnil na černý uhlík.

V barevnosti hýří tento polodrahokam širokým spektrem zemitých tónů vytvářejících často až fantaskní obrazce a formy. Achát symbolizuje naši sounáležitost se Zemí, odvahu a vytrvalost k životu, posiluje naši vyrovnanost a pud sebezáchovy. Takový polodrahokam nás také učí ušlechtilému jednání vůči našim bližním a vede nás k tvorbě správných slov při komunikaci s nimi. Achát nám pomáhá bez trpkosti přijímat nelibé situace a okolnosti.

V základním centru, kde je jeho zemitá síla nejpůsobivější, posiluje rozmnožovací orgány, chrání plod rodičky a pomáhá i při porodu (proto je náš šperk s achátem vhodným dárkem pro těhotné ženy).

V žilkách achátu lidé hledali božské bytosti a připisovali mu různé magické schopnosti, například jak odvrátit špatné počasí, nebo původně ve starověku pomáhat závodníkům při sportovních výkonech, nebo jako erotický stimulans pro ženy.

Již od středověku byl achátový šperk nošen jako amulet zajišťující dlouhý život, úspěch a dobré přátele, ale současně byl i ordinován proti moru, horečnatým infekcím, epilepsii a náměsíčnosti. Dnes se achát doporučuje převážně k utišení bolesti a při kožních problémech.

Achát - polodrahokam s krystalickým středem chrání nový život, podporuje růst buněk a daruje pocit bezpečí. Achát, který je posazený v našem šperku, určitě potěší každou ženu, proto neváhejte tímto dárkem obdarovat někoho blízkého.